Wybór biura księgowego jest bardzo ważną z punktu widzenia przedsiębiorcy decyzją. Dobry i doświadczony księgowy jest, bowiem w stanie nie tylko poprawnie zaksięgować dostarczone mu przez przedsiębiorcę dokumenty, lecz także skutecznie doradzić mu w kwestiach związanych z budową odpowiedniej struktury podatkowej i podpowiedzieć jak właściwie zarządzać walorami firmy. Nie zawsze w takich decyzjach warto kierować się kosztem tego typu usług bardzo, bowiem często tańsza oferta w praktyce wiąże się też z gorszą jakością usług rachunkowych. Usługi renomowanego biura rachunkowego nie należą do tanich, nie mniej jednak analiza perspektywicznych kosztów wynikających z błędów w księgach i komplikacji spowodowanych kontrolami z fiskusa, okazać się mogą dla przedsiębiorcy bardziej dotkliwe.

Jakość usług pod kontrolą

Wybór biura księgowego jest bardzo ważną z punktu widzenia przedsiębiorcy decyzjąUsługowe prowadzenie książki przychodów i rozchodów jest usługą taką, jak każda inna, przedsiębiorca ma, zatem prawo, a rzec by można nawet obowiązek sprawdzania poziomu i sposobu jej wykonywania. Może, zatem żądać wglądu do dokumentów, prosić o zestawienia, zadawać nurtujące go pytania i oczekiwać od swojego księgowego wyczerpujących i rzeczowych informacji. Jeśli z jakichś przyczyn ma on podejrzenie, co do jakości usług współpracującego z nim biura rachunkowego, warto zlecić w takiej sytuacji wykonanie audytu podatkowego.

Rzetelne biura same, co jakiś czas zlecają taki audyt doświadczonym doradcom podatkowym. Obejmuje on księgi, co najmniej kilku, losowo wybranych przedsiębiorstw, z którymi biuro rachunkowe współpracuje. Taka dodatkowa kontrola w postaci zewnętrznego audytu daje możliwość wychwycenia ewentualnych błędów i wprowadzenia korekt przed kontrolą z fiskusa.

Odpowiedzialność po stronie klienta

Poza sprawdzaniem poczynań rachunkowych księgowego, warto pamiętać także o tym, by samemu nie powodować zamieszania i opóźnień, powstałych na przykład w wyniku zbyt późnego dostarczania rachunkowości dokumentów firmy. Jeśli przedsiębiorstwo generuje spore ilości dokumentów, powinno się przekazywać je do biura rachunkowego nawet klika razy w miesiącu. Działanie takie zapewniają wprowadzanie dokumentacji do ksiąg na bieżąco, co skutkuje mniejszą ilością popełnianych przez nich błędów niż ma to miejsce w lawinowym trybie pracy, gdy to dokumenty dostarczane są na ostatnią chwilę.

Naturalnie, wyjść można z założenia, że to nie problem przedsiębiorcy, lecz biura rachunkowego, nie mniej jednak należy mieć świadomość, że mimo ubezpieczenia biura rachunkowego z tytułu odpowiedzialności cywilnej, za błędy w księgach i nieterminowe rozliczenia z urzędem skarbowym winę w myśl przepisów prawa ponosi przedsiębiorca (rozwinięcie: https://biuro-rachunkowe.iexpert.pl/). Zatem w jego interesie jest zadbanie o to, by prace księgowości przebiegały jak najsprawniej.

Zarówno biuro rachunkowe, jak i współpracujący z nim przedsiębiorca powinni być zainteresowani wypracowaniem sobie jak najsprawniej działającej procedury dotyczącej przekazywania sobie nawzajem informacji i dokumentów. Nie należy zapominać, że do właściwego zaksięgowania kosztów nie wystarczają jedynie faktury, lecz także wszelakie umowy, bez których biuro rachunkowe często nie ma pewności, co do tego, w jaki sposób dany koszt poprawnie zaksięgować. A to pociąga za sobą istotne ryzyko innej interpretacji przez skarbówkę w ramach jej kontroli.